Internet jest wypełniony setkami tysięcy różnych informacji, które walczą o to by zostać zauważone. Aby wyróżnić się w sieci z morza tych informacji niezbędne jest odpowiednie pozycjonowanie, nie zawsze jednak odbywa się w sposób uczciwy. Dlatego w interesie interesie firm pozycjonujących leży, aby to co robią było zgodne z polityką przeglądarek jak również nie naruszało ogólnie przyjętych zasad moralnych.

Bezpieczne pozycjonowanie stron to inaczej White Hat SEO. Ma na celu przy użyciu powszechnie akceptowanych metod sprawienie, że dana strona internetowa lub witryna będą cieszyły się dobrymi wynikami oraz usatysfakcjonują użytkowników przeglądarek internetowych, poszukujących określonego hasła. Odbywa się to również automatycznie za pomocą internetowych robotów.

Duży nacisk w tej sytuacji kładziony jest na to by treści przedstawione w serwisach internetowych były interesujące. Im większe zainteresowanie stroną i bardziej pozytywne opinie tym ma ona szansę stać się popularniejszą i uzyskać wysokie miejsce na szczycie wyników wyszukiwania. Do metod White Hat SEO należy m.in. stosowanie linków ze stron o podobnej tematyce, zoptymalizowanie kodu strony, unikanie JavaScript i Flash, działania SEO Content Marketing.

Przeciwieństwem White Hat jest Black Hat SEO czyli innymi słowy dokuczliwy i nachalny spam. Jest on wprowadzany poprzez oszukiwanie robotów oraz użytkowników poprzez prezentowanie im innych słów kluczowych, oraz poprzez nienaturalne nagromadzenie ich w jednym miejscu, tak by zawsze rzucały się w oczy. Bezpieczne pozycjonowanie stron jest niezbędne ponieważ pozwala na uniknięcie kar od Google. Stawka jest wysoka, ponieważ nadmierny spam możne doprowadzić nawet do zbanowania witryny przez przeglądarkę.

Sieć jest pełna wskazówek dla webmasterów jak poprawienie uprawiać White Hat SEO bez tego typu konsekwencji. Uczciwy webmaster tworzy strony internetowe z myślą o użytkownikach a nie tylko wynikach. Powinien również założyć, że nie robi tego po to by celowo wprowadzić użytkowników w błąd. Wszelkie sztuczki, których przesłanki są niejasne lub mogą wskazywać na nieczyste intencje są niedozwolone. Webmasterzy powinni tworzyć witryny, które będą wyróżniały się w sposób pozytywny na tle innych, podobnych tematycznie stron. Tworzenie dobrych witryn na tej zasadzie będzie jedną z podstaw „białego” pozycjonowania. Skorzystać można także z usługi wyspecjalizowanej firmy, która stosuje bezpieczne techniki pozycjonowania, takiej jak chociażby SEMtec.